O škole

Škola bola zriadená ako samostatný právny subjekt dňa 01.04.2002.Zriaďovateľom školy je Mesto Spišské Vlachy. Hlavným predmetom činnosti školy je výchova a vzdelávanie detí vo veku 6 až 15 rokov v procese školského vyučovania.

Naša škola obsahovo aj prevádzkovo poskytuje:

1. Primárne vzdelávanie –          ISCED 1 – prvý stupeň základnej školy (1. – 4. ročník)

2. Nižšie stredné vzdelávanie – ISCED 2 – druhý stupeň základnej školy (5. – 9. ročník)

Pri škole je zriadený školský klub detí a centrum voľného času, ktoré poskytujú žiakom školy výchovu a vzdelávanie v záujmových útvaroch v čase mimo povinného vyučovania.

Škola zabezpečuje aj vzdelávanie dospelých v programoch podľa spoločenskej požiadavky (najmä odborné školenia vlastných zamestnancov).

Súčasťou školy je školská jedáleň, ktorá zabezpečuje stravovanie pre žiakov a zamestnancov našej školy, iných škôl a školských zariadení v blízkom okolí a v obmedzenej miere aj pre iných stravníkov.

V priestoroch školy

• je zriadené elokované pracovisko ZUŠ Krompachy – výtvarný a hudobný odbor (klavír, husle,

akordeón,  gitara, flauta, spev),

• má sídlo  CVČ Spišské Vlachy,
  • pracovisko stomatológa.
Zameranie a poslanie školy  je vyjadrené  v logu školy, v centre ktorého je žiak

Žiak pri otvorenej knihe symbolizuje vedomosti, poznatky a múdrosti, ktoré získavame z kníh.

Vzpriamený žiak predstavuje žiacke zručnosti (recitácia, literárna tvorba, spev, pohybové aktivity, tanec, výtvarné umenie, duchovno a zdravý spôsob života).

Polguľa nad oblúkmi s vyžarujúcimi lúčmi znamená spojenie našej školy so svetom a budúcnosťou, energiu, ktorou sa navzájom spájame a dopĺňame.

Oblúky okolo žiakov znázorňujú ďalšie celoživotného vzdelávanie, ktoré v základnej škole nekončí, ale  je potrebné rozvíjať ho po celý život (celoživotné vzdelávanie).

Oblúčik  vpravo dole  symbolizuje i našu Zem, prostredie, prírodui spoločnosť, v ktorej naša škola existuje.

Názov a adresa školy uzatvára logo do jedného  celku.

Kurzy  pre  žiakov
  • Základný lyžiarsky kurz pre žiakov 2. ročníka
  • Základný plavecký kurz v 3. ročníku
  • Škola v prírode pre žiakov 3. ročníka  s finančnou dotáciou MŠ SR
  • Kurz dopravnej výchovy v 4. ročníku
  • Kurz ochrany človeka a prírody v 5. ročníku
  • Zdokonaľovací plavecký kurz v 6. ročníku
  • Lyžiarsky kurz v 7.  ročníku s finančnou dotáciou MŠ SR
  • Intenzívny kurz anglického jazyka pre žiakov 9. ročníka.

Tematické dni a týždne

• Hovorme o jedle – týždeň zdravej výživy, Dni eTwinningu., Týždeň  boja proti drogám, Týždeň finančnej gramotnosti
  • Európsky deň jazykov, Deň exkurzií,  Deň školských knižníc, Svetový deň zdravej výživy, Vianočný deň. Modrý deň , Zelený deň, Deň Zeme, Slávnostný deň školy,
  • Žiacka konferencia – prehliadka a prezentácia projektov na vyhlásenú tému,
  • Školská olympiáda - jejcieľom je propagovať a šíriť myšlienku olympionizmu a zdravého spôsobu života.
  • Týždeň finančnej gramotnosti
  • Žiackakonferencia
  • Deň exkurzií

Dlhodobé  projekty

• eTwinning - európske partnerstvá. Škola je do projektu zapojená od šk. roku 2007/2008. V školskom roku 2013/14 bola koordinátorka projektov Mgr. Katarína Kočišová ocenená centrálou programu v Bruseli hlavnou cenou MEVLANA PRIZE za medzinárodné porozumenie,
  • Erazmus+, Komunikuj a spoznávaj cez Skype
  • Vzdelávacie projekty :  Sme v škole, Komparo 9, E Test, Moja família
  • Enviroprojekty:     Pomôž svojej škole a chráň prírodu
  •                                   Začni separovať – kam patria batérie

• Deň narcisov,  Peeraktivisti
  • Modlitba za školu, Krížová cesta s Ježišom.

Tradičné súťaže, do ktorých sa škola  zapája

Literárne a  recitačné

A Slovo bolo u Boha, Šprincove Krompachy, Hviezdoslavov Kubín, Štúrov Zvolen , Dobšinského Košice, Komenský a my, Prečo mám rád slovenčinu

Vedomostné

Pytagoriáda, matematická olympiáda, GeniusLogicus a Genius Matematicus, Olympiáda v ANJ, Biblická olympiáda,  Botanikiáda, Liečivé rastliny

Športové

Škola roka, stolný tenis chlapcov a dievčat, futbalové a basketbalovéturnaje, šach, bedminton

Mladý záchranár CO,  majstrovstvá v atletike, cezpoľný beh, volejbal, stolný tenis,...

Hudobné

Slávik Slovenska, výchovné koncerty pre žiakov 1.stupňa, vystúpenia s regionálnou tematikou

Iné

besedy, prednášky, koncerty, bábkové divadlo,rôzne divadelné predstavenia.