Opatrenia a usmernenia z MŠ SR

Usmernenia

Ministerstvo školstva vydalo k  školskému roku 2022/2023 dokument  „Zelená otvorená školám“ pre všetky typy škôl a školských zariadení k udržaniu bezpečného prostredia počas trvania ochorenia COVID 19 a mimoriadnej situácie.

Základné informácie z tohto dokumentu

BEZPRÍZNAKOVOSŤ

1. Rodič (zákonný zástupca) pred nástupom dieťaťa ( v nedeľu 04.09.) do školy, predloží triednemu učiteľovi „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka prostredníctvom aplikácie Edupage.

Poznámka: V prípade nepredloženia tohto vyhlásenia sa žiak pokladá za príznakového, žiak sa umiestni do izolačnej miestnosti.

1. Rodič ( zákonný zástupca) predkladá triednemu učiteľovi „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ po každom prerušení dochádzky dieťaťa v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich dní ( víkendy a sviatky sa nepočítajú).

OSPRAVEDLNENIE NEÚČASTI  DIEŤAŤA  NA  VYUČOVANÍ

1. Z dôvodu ochorenia dieťaťa môže rodič (zákonný zástupca) ospravedlniť  svoje dieťa na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní.
  2. Pri absencii viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, musí dieťa predložiť „Potvrdenie od lekára“ pre deti a dorast.

OŠETROVNÉ – OČR

Rodič má nárok na ošetrovné (OČR), ak riaditeľ školy alebo RÚVZ rozhodol o prerušení vyučovania v triede alebo vo viacerých triedach žiaka do 11 rokov, alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast.

DOMÁCE  SAMOTESTOVANIE

Samotestovanie je dobrovoľné. Realizuje sa preventívne ( ak dieťa má príznaky ochorenia), resp. v prípade výskytu ochorenia v škole.

V prípade, že Vaše dieťa malo pozitívny výsledok antigénového samotestu, je povinnosťou rodiča bezodkladne oznámiť túto skutočnosť všeobecnému lekárovi a škole. Žiak ostáva doma.

Poznámka: Ak bude v škole 10% žiakov chorých na COVID 19, škola túto skutočnosť nahlási RÚVZ, ktorý určí ďalší postup.

IZOLÁCIA  A  KARANTÉNA

Izolácia je obmedzenie pohybu osoby pozitívne testovanej  na COVID-19. Izolácia trvá 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín izolácie nevyskytnú klinické príznaky od dátumu testovania s pozitívnym výsledkom alebo od objavenia prvých klinických príznakov ochorenia. Koniec izolácie určuje lekár len v prípade výskytu klinických príznakov.

Karanténa je pre osobu, ktorá prišla do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na COVID-19. Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú.Karanténa končí pri bezpríznakovom priebehu po 5 dňoch. V prípade výskytu klinických príznakov počas karantény rodič telefonicky alebo e-mailom kontaktuje všeobecného lekára pre deti a dorast.

PREKRYTIE  HORNÝCH  DÝCHACÍCH  CIEST

Na základe aktuálne platnej vyhlášky ÚVZ SR žiaci ani zamestnanci školy nemusia mať v interiéri ani v exteriéri prekryté horné dýchacie cesty ( prekrytie dýchacích ciest rúškom/respirátorom je dobrovoľné).

Mgr. Helena Šofranková, riaditeľka