VÝSLEDKY SÚŤAŽE O NAJLEPŠÍ ETWINNING PROJEKT NA SLOVENSKU V ŠKOL. ROKU 2012-13
4. miesto – e-cultural Kaleidoscope
ZŠ Komenského 6, SPIŠSKÉ VLACHY
Mgr. K. Kočišová, Mgr. M. Chudíková
http://new-twinspace.etwinning.net/web/p82157
GRATULUJEME VÍŤAZOM A ĎAKUJEME VŠETKÝM UČITEĽOM PRIHLÁSENÝM DO SÚŤAŽE ZA ICH VEĽMI PEKNÉ A INOVATÍVNE PROJEKTY.
NS eTwinning Žilina
eTwinning je hlavnou aktivitou programu Európskej únie eLearning a je súčasťou programu celoživotného vzdelávania, ktorý je organizovaný Európskou komisiou. Tento program podporuje spoluprácu európskych škôl pomocou využívania informačných a komunikačných technológií (IKT) formou nástrojov a služieb, ktoré školám uľahčujú nadväzovanie krátkodobých i dlhodobých partnerstiev zameraných na akýkoľvek vyučovací predmet.
Naša škola sa zapojila do tohto projektu a už piaty rok spolupracujeme s rôznymi školami v Európe. Za toto obdobie sme spolu vytvorili niekoľko spoločných projektov:
2008/09 – KOMUNIKAČNÉ KANÁLY, Ako poviem ďakujem? so 6 krajinami 2009/10 – ART PROJECT – s 5 krajinami Európy
2010/11 – EUROPEAN MINI OLYMPICS – s 3 krajinami Európy
2011/12 – COME IN – s družobným mestom Sp. Vlách - Tymbark v Poľsku
EUROPEAN DAY OF LANGUAGES – s 5 krajinami Európy
Za všetky projekty sme boli ocenení národnými certifikátmi kvality. Project ART získal aj európsky QL a bol prezentovaný a ocenený aj na Medzinárodnej konferencii eTwinning v Budapešti, na ktorej sme mali svoje zastúpenie.
2012/13 - E-CULTURAL KALEIDOSCOPE – s 10 krajinami Európy (Španielsko, Poľsko, Turecko, Grécko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko, Francúzsko, Veľká Británia, Bulharsko).
V krúžku pracovalo 14 žiakov 5. – 7. ročníka.
Administrátor prizval všetkých žiakov do priestoru na spoluprácu ako administrátorov (skúsenejších) alebo realizátorov, takže každý z nich mal možnosť publikovať v Pupils´corner, písať komentáre k príspevkom partnerov, chatovať a mailovať.
ZAMERANIE: Kultúra je široký pojem, ale pre náš projekt sme vybrali tri hlavné témy: hudba, výtvarné umenie a kuchyňa.
Cieľom projektu "e-cultural Kaleidoscope" bolo oboznámiť žiakov s bohatstvom európskych kultúr, zlepšiť vzájomné porozumenie medzi žiakmi rôznych etník, nadviazať dialóg medzi kultúrami, viesť deti k tomu, aby boli zvedavé a rešpektovali iné kultúry a jazyky. Tiež mal za cieľ podporovať u žiakov štúdium cudzích jazykov, zlepšovať ich komunikačné zručnosti v anglickom jazyku a podporovať rozvoj inovačných metód výučby za pomoci využívania prostriedkov IKT ako jedného z výrazových a komunikačných prostriedkov. Spolupráca a spoločné stretnutie kultúr pomáhajú rozšíriť obzory žiakov a jeho medzipredmetové zameranie napomáha rozvoju ich všeobecných vedomostí a zručností. Projekt tiež napomáha rozvoju kreatívneho myslenia žiakov a ich kľúčových kompetencií, ako sú - tímová práca a učenie učiť sa.
Spolupráca medzi účastníkmi projektu vyžadovala využitie širokej škály nástrojov IKT v záujme čo najlepšieho prezentovania sa v priestore na spoluprácu - Twinspace.
Používali sme Twinspace ako sociálnu sieť – četovanie, videokonferencia - poskytli študentom pocit spolupatričnosti k väčšiemu spoločenstvu ľudí, ktorí pochádzajú z rôznych kultúr.
Žiaci hľadali informácie, obrázky o svojej krajine na internet pomocou prehliadača. Využívali online mapy (Google Earth), aby zistili, odkiaľ sú ich partneri. Kresby a iné výtvarné práce študentov boli skenované, študenti pracovali s digitálnym fotoaparátom, za pomoci administrátorov upravovali fotografie v rôznych programoch ( IrfanView, Flesh gear), spracovávali videá (Movie Maker), vytvárali obrázky – pohľadnice nitkovou technikou, nahrávali MP3, vytvárali PPT prezentácie. Postupne partneri prichádzali s novými nástrojmi a vzájomne sa inšpirovali – glogster, prezi, voki, picturetrial, atď. Niektorí žiaci používali online prekladače pri písaní komentárov k príspevkom partnerov na Twinspace a v kútiku pre žiakov. Na prípravu dokumentov žiaci používali MS Word, Tux Paint. Materiály boli zverejňované v priestore pre spoluprácu a zdieľané s partnerskými školami. Administrátori aj žiaci komunikovali prostredníctvom e-mailov. V Twinspace používali blogy, čaty, forum, vytvorili príspevky a vzájomne ich komentovali, uverejňovali fotky, písali o svojich záujmoch, koníčkoch, atď - čo bola pre študentov silná motivácia k zlepšovaniu komunikácie v anglickom jazyku.
Žiaci dostali možnosť prezentovať svoju prácu pred medzinárodným publikom a porovnávať sa s nim, čo im prinieslo pocit zrovnateľnosti, uspokojenia a úspechu.
Naša škola sa zúčastnila na plnení každej úlohy a prichádzala aj s novinkami. V oblasti využitia IKT napr. glogster, picturetrial, zefrank – nitkové kreslenie.
Slovenský návrh loga bol vybratý hlasovaním všetkých účastníkov a používa sa ako logo projektu.
V hlavnom pavilóne školy pravidelne obmieňame nástenku „eTwinning Corner“, na ktorej prezentujeme slovom aj obrázkami svoju tvorbu, realizované aktivity a postup realizácie projektu. Informácie tiež priebežne umiestňujeme aj na webovej stránke školy.
V rámci záverečného hodnotenia projektu žiaci každej krajiny vyplnili na Twinspace pripravenú kolaboratívnu anketu o tom, čo sa im pri práci na projektových úlohách počas roka najviac páčilo a formou glogsterov (interaktívny plagát 21.storočia) zhodnotili to, čo nové sa dozvedeli o partneroch, čo sa naučili, čo ich zaujalo, čo im projekt priniesol.Zorganizovali sme stretnutie s rodičmi, spolužiakmi a hosťami, na ktorom žiaci prezentovali svoju prácu na projekte.
Projekt priniesol žiakom aj učiteľom pocit priameho kontaktu s "Európou", poskytol im možnosť vzájomne spoznať aj predstaviť svoje školy, mestá, krajiny, ich mentalitu - hlavne v oblasti folklóru, hudby, umenia, kultúry a stravovacích návykov.
Kultúrny a sociálny rozmer projektu eTwinning je veľmi dôležitá stránka ako pre učiteľov, tak aj pre žiakov v rámci zjednocujúcej sa Európy.
Zmena postoja detí k zvykom a tradíciám iných kultúr je jedným z najdôležitejších výstupov projektu, rovnako ako zvýšenie motivácie k učeniu sa. Žiaci sa naučili používať IKT zmysluplne, nie len ako zdroj zábavy, ale aj pre vzdelávanie a spoluprácu.
Jedným z hlavných výstupov projektu je „Mural“ –symboly eTwinningu a zúčastnených krajín na projekte maľované na veľkej nástenke, stene, ktorá bude ako pamiatka na tento projekt umiestnená v priestoroch školy.
29. mája sme poskytli informácie o práci na našich projektoch eTwinning redaktorovi RTVS rádio Regina, ktoré boli odvysielané v rámci relácie o Spišských Vlachoch dňa 31. mája 2013. V ten istý deň nás navštívila aj redaktorka regionálneho denníka Korzár, p. Šimoňáková, ktorá pripravuje o práci na projektoch eTwinning v našej škole článok.
Práca na projekte bavila žiakov aj administrátorky. Prajeme našim členom veľa zaujímavých aktivít a radosti pri realizácii nových projektov.
Tešíme sa na ďalší projekt v školskom roku 2013/14.
AK MÁŠ ZÁUJEM, REZERVUJ SI STREDU!
Administrátorky: Mgr. K. Kočišová, Mgr. M. Chudíková
Poskytli sme informácie o práci na projektoch
e-Twinning v našej škole médiám:
RTVS – Rádio Regina - odvysielané 31. mája o 11:40hod.
– rozhovor s Mgr. K. Kočišovou
http://www.rozhlas.sk/radio-regina-ke/archiv?datum=31.5.2013
KORZÁR – regionálny denník – dňa 31.5.2013 nás navštívila
redaktorka p. Šimoňáková
Rozhovor poskytli žiaci, učitelia a pán riaditeľ Ing. P. Gubka
Projekt e–KALEIDOSCOPE
Európa je mozaika mnohých kultúr, ktoré sú súčasťou starého kontinentu, ale aj iných častí sveta, ktoré sa navzájom ovplyvňujú.
V projekte e – KALEIDOSCOPE sa zameriame na tri hlavné témy :
- Hudba
- Výtvarné Umenie
- Kuchyňa
Cieľom projektu je oboznámiť študentov s bohatstvom európskych kultúr, zlepšiť vzájomné porozumenie medzi študentmi , zlepšenie ich komunikačných zručností v anglickom jazyku a používanie IKT ako komunikačného prostriedku.
MESIAC |
AKTIVITY |
SEPTEMBER |
Predstavenie : ja, moja škola, mesto, krajina – slovná v ANJ, obrazová – výtvarná, PPT, video, moviemaker, slideshow, ... Tvorba vlastných kaleidoskopov – ozdobených symbolmi našej krajiny, regiónu, školy, eTwinningu, ... |
OKTÓBER |
Tvorba loga projektu – zverejnenie návrhov, hlasovanie za najlepší. Posielanie pohľadníc. Zhromažďovanie materiálov o náronej kuchyni. |
NOVEMBER |
Výmena receptov, varenie. Písanie o obľúbenom jedle. Zhromažďovanie informácií súvisiacich s folklórom. |
DECEMBER |
Vianočné pohľadnice, pozdravy, piesne. |
JANUÁR |
Zhromažďovanie informácií o výtvarnom umení. Základný slovník v rôznych jazykoch. |
FEBRUÁR |
Zhromažďovanie informácií o hudbe, hudobných nástrojoch a tanci atď. Písanie o obľúbených pesničkách. |
MAREC |
Veľkonočné pozdravy. Tvorba malieb na stenu – MURALS. |
APRÍL |
Prezentácia tancov a piesní. |
MÁJ |
Kvíz – kontrola vedomostí študentov. |
JÚN |
Hodnotenie projektu. |
Počas celého roka – publikovanie fotografií študentov pri práci na projektových úlohách, publikovanie informácií o oslavách v škole, četovanie, mailovanie...