Školský špeciálny pedagóg : Mgr. Zlatica Vaľková
Kontakt:
mobil: 0918 547 887, e-mail: valkova.z.skola@gmail.com
Konzultačné hodiny je potrebné dopredu dohodnúť deň vopred(telefonicky, prostredníctvom mailu, cez Aplikáciu Edupage).
Činnosť špeciálneho pedagóga:
-Starostlivosť o žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami .
-Spolupráca s Centrami pedagogicko- psychologického a špeciálno-pedagogického poradenstva v Spišskej Novej Vsi, v Spišskom Hrhove, v Levoči.
- Spolupráca s rodičmi detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Poskytovanie logopedickej starostlivosti pre žiakov ZŠ.
Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Žiak so zdravotným znevýhodnením a žiak so všeobecným intelektovým nadaním
Do kategórie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj „školský zákon“) patrí:
Žiak so zdravotným znevýhodnením
a) žiak so zdravotným postihnutím
- žiak s mentálnym postihnutím,
- žiak so sluchovým postihnutím,
- žiak so zrakovým postihnutím,
- žiak s telesným postihnutím,
- žiak s narušenou komunikačnou schopnosťou,
- žiak s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,
- žiak s viacnásobným postihnutím,
b) žiak chorý alebo zdravotne oslabený
c) žiak s vývinovými poruchami
- žiak s poruchou aktivity a pozornosti,
- žiak s vývinovou poruchou učenia,
d) žiak s poruchou správania
- žiak s narušením v oblasti emocionálnej alebo sociálnej.
Žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia
– je žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa/žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti.
Žiak s nadaním
– je žiak, ktorý má nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu, alebo v týchto oblastiach dosahuje v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výkony a prostredníctvom výchovy a vzdelávania sa jeho nadanie cielene rozvíja.
Pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so všeobecným intelektovým nadaním sa postupuje podľa Vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, ktorý je súčasťou štátneho vzdelávacieho programu, bol vypracovaný vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie.
Základné podmienky vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením v bežných triedach základných škôl (integrované vzdelávanie)
Ak je zdravotné znevýhodnenie žiaka takého charakteru, že je mu potrebné vytvoriť špeciálne podmienky na vzdelávanie, takýto žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a musí byť na škole evidovaný ako žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, za podmienky súhlasu jeho zákonného zástupcu.
Potvrdenie o tom, že žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vydáva podľa kompetencií školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie na základe odborného vyšetrenia.
Žiak, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, musí mať vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program. Individuálny výchovno-vzdelávací program vypracováva škola spoločne so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie podľa kompetencií.
Žiak môže mať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby počas celého vzdelávacieho cyklu alebo len počas limitovaného obdobia, čo sa posudzuje na základe výsledkov odborného vyšetrenia školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Individuálny výchovno-vzdelávací program je súčasťou povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, individuálne integrovaného v bežnej triede základnej školy. Je to dokument, ktorého účelom je plánovanie vzdelávania žiaka podľa jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.
Všeobecná charakteristika porúch učenia
Špecifické poruchy učenia bývajú definované ako neschopnosť naučiť sa čítať, písať a počítať pomocou bežných výukových metód učenia.
Základné typy porúch učenia
Medzi základné typy špecifických vývojových porúch učenia patrí:
dyslexia-porucha čítania, ktorú vyvoláva nedostatočne vyvinuté zrakové vnímanie, rozlišovanie tvarov, figúr v pozadí, vnímanie farieb, pravo-ľavá a priestorová orientácia, koncentrácia pozornosti. Čítanie je pomalé, namáhavé, slabikované ,s menším počtom chýb (pravohemisférové),alebo rýchle, prekotné, so zvýšenou chybovosťou( ľavohemisférové).Dieťa má problémy s intonáciou a melódiou vety, nesprávne používa dýchanie.
dysortografia- porucha pravopisu ,vzniká na podklade poruchy sluchovej percepcie, kde je porušené sluchové vnímanie, rozlišovanie zvukov, výšky a dĺžky tónov, jednotlivých hlások, slabík a slov. Narušená schopnosť sluchovej analýzy a syntézy, sluchová orientácia a sluchová pamäť. Taktiež môže byť prítomná aj porucha koncentrácie a pozornosti. Najviac sa prejavuje pri písaní diktátov.
dysgrafia- porucha písania a grafického prejavu, vyvoláva ju porucha motoriky, zvlášť jemnej, ale niekedy i v kombinácii s hrubou. Narušená je motorická koordinácia a ťažkosti v senzorickej oblasti. Táto porucha sa môže prejaviť pri nevyhranenej alebo skríženej lateralite (precvičovanie pravej či ľavej ruky). Výsledkom je znížená kvalita písomného prejavu, pomalé, nečitateľné písmo, zámená tvarovo podobných písmen, nesprávne držanie pera. Dieťa má ťažkosti vo všetkých predmetoch, lebo je narušený výkon písania.
dyskalkúlia- porucha počítania a matematických schopností, spôsobená narušením sluchovej i zrakovej percepcie, paravoľavej i priestorovej orientácie, poruchou koncentrácie pozornosti i pamäti. Bývajú poškodené centrá súvisiace s vyzrievaním matematických funkcii. Dieťa má problémy zvládnuť základné matematické operácie.
dyspraxia- vývojová porucha funkcií týkajúcich sa riadenia pohybu definovaná ako postihnutie či nezrelosť v plánovaní a organizácii pohybov,
dysmuzia- porucha hudobných schopností, vnímania a reprodukcie hudby a rytmu,
dyspinxia- porucha kreslenia, neschopnosť zobraziť určité predmety a javy,
syndróm LMD- označovaný ako porucha pozornosti ADD a porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou ADHD. Jeho podkladom je ľahké difúzne organické poškodenie mozgu, ktoré nepostihuje intelektové schopnosti.