Informácie k zápisu detí do 1. ročníka z MŠVVaM SR

USMERNENIE K ZÁPISU DO 1. ROČNÍKA A ÚVODNÉHO ROČNÍKA ZÁKLADNEJ ŠKOLY
A PRIJÍMANIU DETÍ NA VZDELÁVANIE V ZÁKLADNEJ ŠKOLE

Číslo: 2024/9981:1-C2110

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo školstva“) vydáva k zápisu do 1. ročníka a úvodného ročníka základnej školy a prijímaniu žiakov na vzdelávanie v základnej škole nasledujúce usmernenie. Tento dokument sa vzťahuje na prijímanie detí na vzdelávanie v základnej škole bez ohľadu na zriaďovateľa.

Povinná školská dochádzka - základné informácie a východiská

Začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky
Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Rodič dieťaťa (matka, otec), iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručník, opatrovník alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova (ďalej len „zákonný zástupca“) je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“), bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je u neho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Uvedené sa vzťahuje aj na dieťa, ktoré v aktuálnom školskom roku nenavštevuje materskú školu alebo zariadenie predprimárneho vzdelávania.
Určujúcim kritériom plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole je trvalý pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky, nie jeho občianstvo.
V prípade, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole dopustí sa priestupku (alebo správneho deliktu, ak ide o právnickú osobu), za ktorý mu obec uloží pokutu podľa § 37 ods. 3 alebo § 37a ods. 1 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) vo výške od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane.

Miesto plnenia povinnej školskej dochádzky
Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu.
Žiak s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.

Dôležité:
Riaditeľ spádovejzákladnej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) dovŕšia šesťrokov veku a ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy, a žiakov
umiestnených v školskom zari adení alebo v inom zariadení na základe rozhodnutia súdu, ktorého sídlo sa nachádza v školskom obvode tejto spádovej školy, a to až do výšky maximálneho počtu žiakov v triede príslušného ročníka.

Výnimočné prijatie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky
Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
Zákonný zástupca môže požiadať o prijatie dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole aj v prípade, ak dieťa nedovŕši k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku šesť rokov veku a v aktuálnom školskom roku neplní povinné predprimárne vzdelávanie.

Školská spôsobilosť
Školská spôsobilosť je súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy. Školská spôsobilosť v sebe zahŕňa pojmy školská zrelosť a školská pripravenosť.
Posúdenie školskej spôsobilosti v zariadeniach poradenstva a prevencie pred zápisom u detí, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) dovŕšia najmenej šesť rokov veku nie je povinné.

Dôležité:
Návrat dieťaťa prijatého na základné vzdelávanie na základe právoplatného rozhodnutia o prijatí žiaka do školy vydaného príslušným riaditeľom základnej školy , ktoré sa od 1. septembra príslušného školského roka stalo žiakom základnej školy, späť do materskej školy už nie je možný

Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do 1. ročníka základnej školy
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.